AWARDS

Hartwell Other Awards

2018

Lyrebird Awards

Winner of Adjudicator’s Award for ‘well-reserved choices of multi-media to enhance the context of Hartwell Players’ – Kellie Tweeddale (The Laramie Project)

Winner of Best Supporting Actor in a Drama – Aaron Halstead (The Laramie Project)

Nominated Best Supporting Actor in a Drama – Adam Steel (The Laramie Project)

Nominated Best Actress in a Drama– Melanie Rowe (The Laramie Project)

Nominated Highly Commended Performance in a Comedy

– Kate Spruce (“Love, Loss and What I Wore”)

ARKfest Short Play Festival

Winner of Best Production– “Anak” written and directed by Tam Dahmen

Winner of Best Script– “Anak”

Winner of People’s Choice Best Production– “Rosaline” written by Tam Dahmen and directed by Andrew Tomazos

Winner of People’s Choice Best Script– “Rosaline”

Winner of the Adjudicator’s Award ‘for a comic portrayal of Romeo’ – Sam Spear-Schillings (“Rosaline”)

One Act Play Festivals (for “Strangelove”)

Nominated Best Actor – Aaron Halstead (“Lobster Man”) [ANGLESEA ONE ACT PLAY FESTIVAL]

Winner of the Adjudicator’s Award– “I, Cockroach” [SEYMOUR ONE ACT PLAY FESTIVAL]

Winner Best Production– “Lobster Man” [MONASH ONE ACT PLAY FESTIVAL]

Winner of Excellence in Direction– Kellie Tweeddale (“Lobster Man”) [MONASH ONE ACT PLAY FESTIVAL]

Winner Best Supporting Actress– Shirong Wu (“I, Cockroach”) [MONASH ONE ACT PLAY FESTIVAL]

Winner of the Adjudicator’s Award ‘for telling everything by saying nothing’– Dominic Watt (“Lobster Man”) [MONASH ONE ACT PLAY FESTIVAL]

Nominated Best Actress– Sarah Oliver (“Lobster Man”) and Jodi Sanders (“Genesis”) [MONASH ONE ACT PLAY FESTIVAL]

Nominated Best Actor– Aaron Halstead (“Lobster Man”) and Paul Wanis (“I, Cockroach”) [MONASH ONE ACT PLAY FESTIVAL]

Nominated Best Staging– “Genesis” [MONASH ONE ACT PLAY FESTIVAL]

VDL Awards (for “Realism”)

Nominated Best Actor in a Supporting Role in a Comedy – James Chappel

Nominated Best Lead Actress in a Comedy– Nicole Kapiniarids-Anson

Nominated Best Lead Actor in a Comedy– Andrew Tomazos

Nominated Best Director in a Comedy – Samuel Chappel

Nominated Best Production – “Realism”

2017

VDL Awards (for “Laramie Project”)

Winner of Best Actress in a Minor Role– Amelia Hunter

Nominated Best Actor in a Minor Role– Warrick Smith

Nominated Best Actor in a Supporting Role– Aaron Halstead

Nominated Best Actress in a Supporting Role– Melanie Rowe

2016

One Act Play Festivals (for “Mind Games”)

2nd Place Best Production – Me & My Friend [MONASH FESTIVAL]

Adjudicator’s Award – to Kellie & Tamara for Chemistry & Teamwork (Me & My Friend) [MONASH FESTIVAL]

Most Outstanding Production – Me & My Friend  [SOUTH GIPPSLAND FESTIVAL]

Most Outstanding Director – Tamara Dahmen (Overtones) [SOUTH GIPPSLAND FESTIVAL]

Adjudicator’s Award – to the cast & Director for ensemble work (Overtones) [SOUTH GIPPSLAND FESTIVAL]

Most Outstanding Female Lead – Kellie Tweeddale (Me & My Friend ) [SOUTH GIPPSLAND FESTIVAL]

Encouragement Award – Tamara Dahmen (Direction) [ARARAT FESTIVAL]

Best Production – Me & My Friend [DANDENONG RANGES FESTIVAL]

Best Director – Laura Bradley (Me & My Friend) [DANDENONG RANGES FESTIVAL]

Best Female Actor – Kellie Tweeddale (Me & My Friend) [DANDENONG RANGES FESTIVAL]

See our MIND GAMES page for full list of awards & nominations.

2015

Lyrebird Awards (for “Crossed Wires” and “The Dining Room”)

Highly Commended Performance in a One Act Play – Kylie Ryan (Tangled Up in Blue)

Best One Act Play– Tangled Up In Blue

Best Supporting Actress in a Drama – Caroline Seal (The Dining Room)

Best Supporting Actor in a Drama – Richard Mealey (The Dining Room)

NOMINATIONS

Highly Commended Performance in a One Act Play – Tamara Dahmen (Interviews with Loneliness)

Highly Commended Performance in a One Act Play  – Diana Stathis (Interviews with Loneliness)

Best One Act Play – Interviews With Loneliness

Best Supporting Actress in a  Drama – Katie Elliott (The Dining Room)

Best Supporting Actress in a  Drama –  Rosalin Shafik-Eid (The Dining Room)

Best Supporting Actress in a  Drama –  Tamara Dahmen (The Dining Room)

Best Supporting Actor in a Drama – Colin Donald (The Dining Room)

One Act Play Festivals (for “Crossed Wires”)

People’s Choice Award –Tangled Up In Blue [DANDENONG RANGES]

Best Production Tangled Up In Blue [DANDENONG RANGES]

Best Female Actor – Kylie Ryan (Tangled Up In Blue) [DANDENONG RANGES]

See our CROSSED WIRES page for full list of awards & nominations.

2014

VDL Awards (for “How Does Your Garden Grow?”)

NOMINATIONS

Best Actress (Comedy) – Michaela Smith [as Jane Fenton]

Best Supporting Actress (Comedy) – Diana Stathis [as Ruth Bleach]

Best Actress in a Minor Role – Julie Arnold [as Daphne]

2013

One Act Play Festivals (for “Fractured Fairy Tales”)

Adjudicator’s Award – Laura Bradley as Prudence (The Last Dance Of The Plum Sisters) [DANDENONG RANGES FESTIVAL]

Adjudicator’s Award– Aynslie Watson as Felicia (The Last Dance Of The Plum Sisters) [DANDENONG RANGES FESTIVAL]

Best Supporting Actor (Male) – Daniel Madrigali as Jack (Spoiler Alert) [DANDENONG RANGES FESTIVAL]

Best Youth Actor – Molly Farquharson as Red Riding Hood (Disenchanted) [DANDENONG RANGES FESTIVAL]

VDL Encouragement Award – Chloe Kues as Jill (Spoiler Alert) [SOUTH GIPPSLAND FESTIVAL]

Adjudicator’s Award – Daniel Madrigali as Jack (Spoiler Alert / Disenchanted)  [SOUTH GIPPSLAND FESTIVAL]

See our FRACTURED FAIRY TALES page for full list of awards & nominations.

2012

VDL Awards (for “Daisy Pulls It Off”)

Best Director (Comedy) – Laura Bradley

Best Supporting Actress (Comedy) – Kristin Fireheart [as Trixie]

Adjudicators Award – Fiona Clayton for the foyer welcome [as Miss Gibson, Head Mistress]

NOMINATIONS

Best Production (Comedy)

Best Actress (Comedy) – Melanie Rowe [as Daisy]

One Act Play Festivals (for “Four Slices of Fun Cake”)

Best Director – Marcus Ingleby (Just Act Normal) [DANDENONG RANGES FESTIVAL]

Best Female Actor – Natasha Bassett (Just Act Normal) [DANDENONG RANGES FESTIVAL]

See our FOUR SLICES OF FUN CAKE page for full list of awards & nominations.

2011

VDL Awards (for “The Voysey Inheritance”)

Adjudicator’s Award – for the great use of space without a set.

NOMINATIONS

Best Actress in a Minor Role – Nina McLean [as Emily]

Best Actress in a Minor Role – Alison Knight [as Honor Voysey]

Best Actor in a Minor Role – Colin Donald [as Peacey]

One Act Play Festivals (for “Murder & Mirth”)

People’s Choice – Fur Better or Worse [DANDENONG RANGES FESTIVAL]

Adjudicator’s Award – Rosie Renye for “being an excellent foil to Felïx” [DANDENONG RANGES FESTIVAL]

Adjudicator’s Award – Rachel Cox for “her discipline & dancing as Imaginary Vonnie” in Mrs Thally F [DANDENONG RANGES FESTIVAL]

Adjudicator’s Award – Dominic Lee Watt for “his discipline & concentration” in Mrs Thally F [DANDENONG RANGES FESTIVAL]

Best Comedy – Fur Better or Worse [ARARAT FESTIVAL]

Encouragement AwardJames Shaw [as Felix] [ARARAT FESTIVAL]

Most Outstanding Lead Actor Female – Deborah McKelvey (Mrs Thally F) [SOUTH GIPPSLAND FESTIVAL]

VDL Encouragement Award – Dominic Lee Watt & Rachel Cox (Mrs Thally F) [SOUTH GIPPSLAND FESTIVAL]

Actor with the Most Potential James Shaw [as Felix in Fur Better or Worse] [BALLARAT FESTIVAL]

See our MURDER & MIRTH page for full list of awards & nominations.

2010

VDL Awards (for “The Tempest”)

NOMINATIONS

Best Supporting Actor in a Comedy – Xavier Lee [as Caliban]

Best Supporting Actor in a Comedy James Shaw [as Ferdinand]

One Act Play Festivals (for “Four Plays & No Funeral”)

Most Outstanding Production [Fur Better or Worse] [SOUTH GIPPSLAND FESTIVAL]

Most Outstanding Director – Laura Bradley [Fur Better or Worse] [SOUTH GIPPSLAND FESTIVAL]

Most Outstanding Lead Actor (Male) – James Shaw [Fur Better or Worse] [SOUTH GIPPSLAND FESTIVAL]

Adjudicators Award – James Shaw [as Hotel Guest in No Strings] [MONASH FESTIVAL]

See our FOUR PLAYS & NO FUNERAL page for full list of awards & nominations.